Rady pro šipkařský trénink od profíků

Základní tipy na házení šipek jsme si už řekli. Pro zopakování:

  • pokud jste pravák, házejte s pravou nohou dopředu
  • nepředklánějte se příliš, lepší je mírně předkloněný, stabilní postoj
  • miřte - možná vám to zní divně, ale mnoho hráčů při hodu nemíří - správně by měla být šipka, cíl a oko v jedné přímce
  • při hodu mějte loket kolmo k zemi, ať neházíte "šejdrem"
  • během svých tří hodů se soustřeďte na terč

Další tipy na trénink pocházejí od závodních hráčů.

S tréninkem byste to neměli přehánět, hrozí vám ztráta motivace a koncentrace, ale také bolest rukou, po které musí následovat nezbytná zdravotní přestávka. 

Tréninkové hry

Profíci používají v tréninku několik her, které simulují situace v zápasech. Zajímavá je zavírací hra, kdy se hraje ne na 501 bodů, ale na 108, nebo 170. Je tedy zaměřená na zvládnutí zakončení zápasu. 

Známou hrou i pro začátečníky jsou tzv. hodiny. Hráč hází postupně na jedničku, dvojku, až dvacítku a na střed terče. Pak jsou varianty, kdy se hází každé číslo postupně jednou, pak třikrát a nejpokročilejší hází poté i doubly a triply.

Pak se hraje na zavírání od 60 bodů, kdy hráč se snaží zavřít na tři šipky. Pokud se mu to nepodaří, jde dolů o bod na 59 bodů, pokud se mu to podaří, jde o deset výš na 70 bodů a opět se snaží zavřít na tři šipky. Může pokračovat až na 180 bodů a zavřít na tři triply dvacítky.

Tipy pro závodní hráče

Další tipy jsou přímo pro závody. Před každým turnajem je třeba se rozházet - postupně uvolněné hody, poté např. "hodiny" a nakonec triply a zavírací hody. Je dobré se rozhazovat ve dvojicích, abyste simulovali ostrý zápas.

I když se to nezdá, tak šipky jsou i fyzicky náročným sportem. Takže je dobré se udržovat alespoň v základní fyzické kondici. Hráči během zápasu nachodí až několik kilometrů, takže udržují v kondici aspoň dolní končetiny (rotoped, plavání, ale i meditace, nebo mají fyzicky náročnější zaměstnání). Řada šipkařů je také bývalými vrcholovými sportovci.

Nezapomeňte, že zápasy jsou těžké také po psychické stránce a důležité momenty extrémně zvyšují srdeční tep. Proto je třeba být připravený i po mentální stránce.